Copak topka.

čtvrtek 23. květen 2013 17:04

Skoro by to bylo na mávnutí ruky. Ve světle věcí příštích bude zřejmě současné klání na pražském magistrátu vnímáno jak taková batrachomyomachie, kdy se perou dvě pravicové strany jež stejně po volbách spadnou do suterénu, a hlavní slovo po parlamentních volbách spolu s prezidentem a Senátem bude mít levice co se směje naposledy. 

Leč nastojte! Nevíme sice, v čem je tedy TOP09 lepší než ODS, když je schopna hodit přes palubu zájmy hlavního města a jejich občanů kvůli blížícím se volbách, sesadit poměrně nekontroverzního primátora Svobodu a je kvůli konkurenčnímu boji  schopna se spojit s oligarchií, na jejíž kritice se udělala před dvěma a půl lety. Zřejmě v ničem, snad jen v tom, že si ještě řádně někteří souzi nestačili nahrabat pod sebe, což se teď jim asi dostatečně povede. Ale přece jen má toto zemětřesení jistý význam.

Ukazuje totiž, že v ohnisku moci není ODS. Dříve, kdykoli se na jakékoli úrovni, ať už komunální, stranické či parlamentní děl nějaký pučík, nějaký ten mocenský otřes, ODS byla vždy ta, která jednala především tam, kde uvnitř které se odehrávaly relevantní boje o moc, kvůli které se otřásaly mocné úřady. To se dnes mění. Nenápadně pole opanovala TOP09. Ona se stává na pravici hlavním hráčem.  Možná z pohledu nastupující oranžové tsunami bude celá záležitost jen takovou žabomyší půtkou. Nicméně hlavní signál vyslaný k veřejnosti je potvrzení ideologické prázdnoty TOP09 (v tom je na tom s ODS zhruba stejně, jenže na rozdíl od ODS TOPka se nemá k jakým kořenům vracet, žádné nemá) v tom smyslu, že je ochotna jít do jakékoli koalice, která ji umožní vládnout.

Na jedné straně je tato „touha“ po moci – dnes se projevujíc odstřelením primátora – odpuzující, na straně druhé legitimní. A jestli dalším signálem veřejnosti je vyslání vzkazu, že TOP09 má nevyhořelé a klidně vzájemně soupeřící lídry a že má tah na branku, pak nezbude ODS než za sebou zhasnout. 

Tomáš Jubánek

Tomáš Jubánek

Tomáš Jubánek

o věcech veřejných

člen zastupitelstva Městské části Praha 2 (ODS), předseda Komise kultury Rady Městské části Praha 2 člen Společnosti Richarda Wagnera (SRW) člen mužského pěveckého sboru Doodles

REPUTACE AUTORA:
0,00