Výměna radaru za Lisabonskou smlouvu, to byl dobrý kšeft

čtvrtek 17. září 2009 13:15

Nedodržení amerického závazku je jen jednou stranou mince. Na té druhé se může smát Mirek.

V únoru tohoto roku vláda stáhla z parlamentu projednávání smluv o výstavbě radaru amerického systému protiraketové obrany, což tehdejší předseda vlády komentoval slovy, že v projednávání těchto mezinárodních smluv beztak nemá smysl pokračovat, protože pro jejich přijetí v této Poslanecké sněmovně zjevně neexistuje dostatečná podpora.

Aby vůbec mohl radar projít na straně sociální demokracie, sliboval před tím Mirek, že ODS podpoří Lisabonskou smlouvu jedině tehdy, podpoří-li ČSSD radar. Únorové prohlášení vlády však odložilo radar a Mirek doporučil navzdory přání Kongresu ODS Lisabon podpořit.

Částí dohod o Lisabonské smlouvě měl být údajně deal nabízený v osobní rovině panu předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Zlé jazyky tu tvrdily, že za prosazení Lisabonu má dostat křeslo eurokomisaře: jedna rovina tohoto kšeftu je na ose Paroubek-Topolánek (pokud Topolánek podpoří Lisabon, Paroubek mu pomůže do křesla eurokomisaře) a na druhé Barroso-Topolánek (totéž). Inu, Lisabonská smlouva prošla, radar shodily USA ze stolu, Barroso byl opět zvolen šéfem Evropské komise a Paroubek náhle shodil předčasné volby ze stolu.

Vypadá to tak, že budeme chudší o Mirka Topolánka, který zmizí v Bruselu, nedostaneme za to radar, neboť to byla chiméra už v době dohadování podobných kšeftů, Lisabonskou smlouvu už máme, následkem čehož o všem bude rozhodovat - jak vtipné - eurokomise možná s Mirkem, a volby taky nebudou, protože je pohřbil Paroubek.

Takže kdo je po tom všem v pohodě?

Tomáš Jubánek

Tomáš Jubánek

Tomáš Jubánek

o věcech veřejných

člen zastupitelstva Městské části Praha 2 (ODS), předseda Komise kultury Rady Městské části Praha 2 člen Společnosti Richarda Wagnera (SRW) člen mužského pěveckého sboru Doodles

REPUTACE AUTORA:
0,00